Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 18/7/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: S.G.
Titlul articolului: HATHÁROM A DÖNTŐBEN? - RMDSZ-MPP megegyezés: a Fidesz nem vállal felelősséget
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=7755


Numele cotidianului

Koalíciókra is érvényes az alternatív bejutási lehetőség a parlamentbe. Szász és Orbán a választási törvényt szakérti.

Ragaszkodik az RMDSZ-szel kötendő választási koalícióhoz Szász Jenő – derült ki azon a sajtótájékoztatón, melyet az MPP-elnök Orbán Viktorral közösen tartott Tusnádfürdőn, a Fortuna panzió teraszán, miután a két politikus körülbelül egyórás tárgyalást folytatott.

Szász szerint az új választási törvényből egyértelmű és világos, hogy az alternatív parlamenti küszöb koalíciók esetében is érvényes. Vagyis egy választási pártszövetség bejuthat úgy a parlamentbe, ha ugyan nem éri el a rá vonatkozó 8%-os küszöböt, azonban szerez hat képviselői és három szenátori mandátumot.

Orbán Viktor megerősítette a Szász Jenő által a választási törvényről mondottakat, kijelentve, hogy fél napot töltött az új romániai választási törvény tanulmányozásával, és bár sok minden nem világos számára, biztos abban, hogy a törvény megengedi a választási koalíciók számára, hogy


az alternatív küszöb teljesítésével bejussanak a parlamentbe.

A kérdésről különben a választási törvény (elérhető ezen a linken) 47. paragrafusának 2. pontja rendelkezik. Az a és a b alpont kimondja, hogy általában véve 5% a bejutási küszöb. Ehhez a c pont teszi hozzá az alternatív küszöb lehetőségét, felsorolva, hogy ez pártokra, politikai vagy választási szövetségekre és a nemzeti kisebbségek szervezeteire egyaránt vonatkozik abban az esetben is, ha nem teljesítik az a és b pontban foglaltakat.

A a d pont azzal egészíti ki a feltételrendszert, hogy koalíciók esetén 8%-ra emeli az általános küszöböt, de tételesen nem mondja ki ismét, hogy a szövetkezéseknek nem muszáj elérniük ezt a megemelt feltételt, és a szöveg nem is utal vissza a megelőző három bekezdésre.

„Hogyha az RMDSZ-MPP együttműködés 7,5%-ot ér el, akkor 7,5%-nak megfelelő parlamenti mandátummal fog rendelkezni. Ha meg 8,5%-ot ér el, akkor 8,5%-nak megfelelő képviseletet jelent Bukarestben. De a 6/3 teljesítésével kockázatmentes a parlamenti képviselet felállítása, mert Hargita és Kovászna megyében elérhető ez az eredmény.

Még akkor is, ha kritikát kell megfogalmaznunk az egyéni körzetek megrajzolása kapcsán a kormányon levők felé, mert mind a két megyében egy-egy képviselői körzetet úgy jelöltek ki, hogy abban román többség legyen. Vagyis az RMDSZ két körzetről lemondott. De még így is, a 6/3 Hargita és Kovászna megyében alanyi jogon megvan” – ecsetelte a koalíciókötés előnyeit az MPP elnöke, egyben kritizálva azt a partnert, amellyel meg kíván egyezni.

Az MPP abból indul ki, hogy az esetleges koalícióban székelyföldi politikusai olyan arányban vegyenek részt, amennyit a párt a helyhatósági választásokon a régióban teljesített, vagyis 37%-nyi MPP-politikus legyen jelölt a Székelyföldön. „Székelyföldön kívüli területeken úgyszintén közös tárgyalás alapján ki tudjuk alakítani, hogy


hány mandátum jár az egyik szervezetnek és hány a másiknak”

– jelentette be pártja igényét Szász. Arra az újságírói kérdésre, hogy a 6/3-as alternatív küszöb nem egészen egyértelműen vonatkozik koalíciókra, Szász megismételte: valóban bonyolult a törvény, de az erről szóló szövegezés tiszta.

Orbán Viktor arról beszélt még, hogy új lendületet lát a Kárpát-medencei magyar politikai életben, mely Tőkés László EP-mandátumával indult, és a vajdasági magyar képviselet megerősödésével folytatódott.

A Fidesz érdeke, hogy ez a pozitív trend folytatódjon, az RMDSZ és az MPP megegyezzen– fejtette ki Orbán, hozzátéve, hogy “ mi a lehető legóvatosabban kívánunk ebben a kérdésben eljárni, mert fontos ügyről van szó, aminek van tétje. Hogy egyétértésre tud-e jutni két fél, abból mi [mármint a Fidesz – a szerk.] egy morzsányi felelősséget sem kívánunk átvállalni. Mert az ő dolguk.

Mi egy dolgot tudunk tenni – ismétlem itt is elvi éllel –, hogy mi az új egyezségnek, egy magyar koalíciónak vagyunk a hívei. A Magyar Koalíció Pártja sikeres politikai teljesítményt mutatott fel a Fölvidéken. A Magyar Koalíció a Vajdaságban nagyon komoly eredményt ért el. Semmi okát nem látjuk annak, hogy ne érhetne el hasonlóan komoly eredményt egy erdélyi magyar koalíció. De hogy ez miként jön létre, attól, a konkrétumoktól szerenténk magunkat távol tartani” – magyarázta az általa elnökölt párt álláspontját Orbán.


Információink szerint

volt háttéregyeztetés arról, hogy a Fidesz és az RMDSZ elnöke tárgyalna a napokban. A Transindex kérdése az volt, hogy ez miért nem jött össze. Orbán Viktor válaszul annyit mondott:

„Nézze, nem vagyok olyan nagy ember, mint Markó Béla, nekem ilyen szervezési stábom nincsen. Telefonszámom van, amit Béla jól ismer, én is az övét. Ha akarunk találkozni, akkor föl szoktuk egymást hívni. Ő kapott meghívást a táborba, én sajnálom, hogy nincsen itt. Béla úgy döntött, különböző szempontok alapján nyilván, hogy nem jön el most ide ebbe a táborba. Ezért nincs most itt találkozó. Ez ilyen egyszerű. Ha majd később másképp dönt, akkor lesz találkozó.”

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.